Planet Funk - Planet Funk - The Great Shake

04 Paź 2011 09:40

artysta: Planet Funk
wytwórnia: Universal Music
gatunek: Pop
ocena: 1/5
data wydania: 20 wrze 2011

Autor: benek

Ocena muno: 1/5

Utwory

All Your Love 
Another Sunrise 
The Great Shake 
How Should I Know 
Just Another Try 
Live It Up 
Ora Il Mondo È Perfetto (Con Giuliano Sangiorgi)
The Other Side 
You Remain 

Trzy albumy, jedna kompilacja i mnóstwo EP-ek z „Chase The Sun” na czele - tak do chwili obecnej prezentował się dorobek muzyczny włoskiego zespołu Planet Funk. Jednak w końcu, po pięciu latach od wydania ostatniego longplaya, moje nerwowe oczekiwanie na najnowszy materiał dobiegło końca. Nareszcie czwarta płyta, zatytułowana „The Great Shake”, ujrzała światło dzienne.

Dawno już nie miałem styczności z albumem, którego tytuł tak dokładnie odzwierciedlałby moje odczucia względem niego. Mimo, że słyszałem już pierwszy singiel, który go promował to i tak nie byłem przygotowany na wielki wstrząs, jaki zaserwowali mi panowie z Planet Funk. Do tej pory ciężko mi uwierzyć, że ludzie odpowiedzialni za „Non Zero Sumness”, „The Illogical Consequence” oraz „Static”, zdecydowali się, po tych trzech dobrych płytach, wydać coś takiego. 

Choćbym nie wiem jak bardzo chciał, nie byłem w stanie przekonać się do „The Great Shake”. Jest to materiał tak słaby, że słuchanie go było dla mnie męczarnią i jednym z bardziej traumatycznych przeżyć w ostatnich kilku miesiącach. Album ten zachowuje tylko jedną charakterystyczną cechę trzech poprzednich – w dosyć wyraźny sposób różni się od reszty. Niestety, bliżej mu do popowej sieczki, jaką jesteśmy atakowani na co dzień w różnych stacjach radiowych, niż do ambitnej elektroniki reprezentowanej przez poprzedników. 

Może taki stan rzeczy jest spowodowany zmianami, jakie zaszły na stanowisku wokalisty? Tym razem za mikrofonem stanął Alex Uhlmann, chociaż po przesłuchaniu całości, mam wrażenie, jakby zmienił się skład całego zespołu. Jednak wracając do Alexa, o ile technicznie nie mam mu nic do zarzucenia, o tyle sam jego głos niesamowicie mnie irytuje. Wiadomo, jest to kwestia gustu, ale zdecydowanie uważam, że jego osoba całkowicie nie pasuje do koncepcji muzycznej Planet Funk.  Jednak, co bym nie pisał o „The Great Shake”, sam album ma jedną niepodważalną zaletę, której nie sposób nie docenić – bardzo szybko się kończy. Na szczęście, panowie z Planet Funk, byli na tyle litościwi, że wydali płytę zawierającą tylko dziewięć koszmarnych kawałków, które zabierają z życia niecałe czterdzieści minut, chociaż i tak uważam, że to o czterdzieści minut za dużo. 

Jeżeli „The Great Shake” jest zapowiedzią nowego kierunku, w którym zespół chce podążać, to z ręką na sercu i czystym sumieniem mogę stwierdzić, że takiego Planet Funk to ja znać nie chcę. Naprawdę, gdybym stanął przed wyborem – albo włożyć rękę do terrarium pełnego pająków, które mnie niesamowicie przerażają, albo jeszcze raz przebrnąć przez cały album, to bez chwili zawahania wybrałbym pająki. Mam nadzieję, że po tej olbrzymiej wpadce, jaką niewątpliwie jest „The Great Shake”, włosi opamiętają się i wrócą do tworzenia tego, co wcześniej. Niestety, ale nowy materiał od Planet Funk bez cienia wątpliwości może spokojnie kandydować o tytuł największego rozczarowania roku, bo podejrzewam, że ciężko będzie im w tej kategorii dorównać.

Tekst: Michał Długosz
Komentarze

nataliamilk nataliamilk #1 Wt 04 paź 2011 19:35:02

a jednak coś wydali. powyższy teledysk to rzeczywiście nie stary planet funk z czasów non zero sumnes. taka zapowiedź chyba dobrze nie wróży.

antyseba antyseba #2 Śr 11 sty 2012 16:51:05

Według mnie ta recenzja to lekka przesada. Fakt nie posiadają już tego specyficznego czaru utworów "Chase The Sun" lub "Stop Me" i poszli w innym stylu, ale wciąż miło się tego słucha... dobra płyta na odprężenie.

benek benek #3 So 14 sty 2012 22:45:41

Recenzja byłaby przesadą, gdyby to nie była płyta Planet Funk. Miałem w stosunku do nich wielkie oczekiwania i zawiedli mnie na całej linii i po dłuższym czasie podtrzymuje to co napisałem oraz dodałbym z chęcią kilka soczystych epitetów, ale muszę się z tym powstrzymać. Swoją drogą, Planet Funk to kolejni z rzędu artyści, którzy mając w swoim dorobku bardzo dobre albumy wydają coś tak słabego, ot taki nowoczesny trend w muzyce.

Frugos Frugos #4 Wt 17 kwie 2012 23:10:21

Nie rozumiem skąd ta fala nienawiści ? Poprzednie krążki ok, ale ten jest be. Dajcie artystom robić to na co mają ochotę ! Uważam, że nowy krążek jest świetny i nie odchodzi jakością od starych albumów. Dziękuje, dobranoc ! :)

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Najnowsze recenzje

Najwyżej oceniane

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.