Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny

Koncerty

Piątek, 19 października 2012
godz: 19:00

Hala Opery na Zamku

ul. Energetyków 40, Szczecin

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Update 23.08.2012

Podczas piątej edycji festiwalu Boogie Brain, najpierw spotkamy się podczas wyjątkowego wieczoru, na niezapomnianym koncercie, niecodziennym wydarzeniu.
19 października 2012 na scenie Hali Opery na Zamku zagra legenda polskiego jazzu, Tie Break z towarzyszeniem Michała Urbaniaka oraz niemiecka formacja Jazzanova, która brawurowo wprowadziła „polish jazz” na parkiety europejskich klubów wraz z wokalistą Paulem Randolphem.


Update 8.08.2012
Michał Urbaniak na festiwalu Boogie Brain

Michał Urbaniak

Domem Michała Urbaniaka jest dziś Nowy Jork. Wcześniej były to Skandynawia, Warszawa i głównie robotnicza Łódź. I tylko tego jednego wieczoru słynny Urbanator przyjedzie do Szczecina, by zagrać koncert z muzykami Tie Break. Weteran spotka się na wspólnej sesji z twórcami, którzy w latach 80. zaproponowali „przejęcie” sukcesji po tzw. polskiej szkole jazzu lat 70-tych.
Kim jest Michał Urbaniak? Rocznik 1943. Pracoholik, jazzman, polska dusza, saksofonista, skrzypek. Bohater książki „Ja, Urbanator” Andrzeja Makowieckiego. Grał jazz w Szwecji, żeby zarobić na wymarzone organy Hammonda. Zakochany w amerykańskim stylu życia, wyjechał do USA. To był 1973 rok. Zdobył światową sławę, nagrał ponad 60 płyt, napisał muzykę do ponad 20 filmów. Grał w popularnych klubach (Village Vanguard, Village Gate) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall).
Z kim grał? Łatwiej wymienić tych, z którymi nie współpracował. Wystarczy powiedzieć, że do nagrywania projektu „Tutu” zaprosił go Miles Davis, a Urbaniak występował obok największych – m.in. Herbie Hancocka, Weather Report, Wayne’a Shortera, Marcusa Millera, Chicka Corei, Freddie Hubbarda. Nieustająco aktywny, poszukujący, doceniany. Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach polskich i zagranicznych pism muzycznych – w ankiecie pisma Down Beat w 1975 został zwycięzcą w wyborze krytyków w kategorii talent zasługujący na szersze uznanie, w 1976 zajął II miejsce jako skrzypek jazzowy, w 1992 jego nazwisko znalazło się wśród największych sław jazzu w pięciu kategoriach: album roku (II miejsce), muzyk roku (V miejsce), jazz electronic combo (V miejsce), kompozytor (IX miejsce) i skrzypek (IV miejsce). Również wielokrotnie wybierany był skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

19 października 2012 Michał Urbaniak wystąpi z zespołem Tie Break w Hali Opery na Zamku na koncercie inaugurującym 5. edycję festiwalu Boogie Brain.
Tego samego wieczoru legenda polskiego jazzu spotka się na scenie z niemiecką formacją Jazzanova, która brawurowo wprowadziła „polish jazz” na parkiety europejskich klubów. Dziewięcioosobowy zespół Jazzanova live-band wystąpi wraz z wokalistą Paulem Randolphem


Update 5.08.2012
Kolejny wykonawca na koncercie inauguracyjnym Boogie Brain Festival

Tie Break

Z nimi bardzo dobrze się czułem. Dobrze trzymaliśmy z Ziutem Gralakiem. O nich mówiło się wtedy punk jazz.
Kto to powiedział? Tak lata 80. i współpracę z offowym, kreatywnym środowiskiem jazzowym wspomina w swojej autobiografii „Desperado” Tomasz Stańko.
– Pierwszy pomocną rękę wyciągnął do nas właśnie Tomek Stańko – opowiada założyciel formacji Janusz „Yanina” Iwański. – Był naszym guru… Posłuchał nas i powiedział: robicie dobrą robotę, tak trzymać. Umocniliśmy się w przekonaniu, że idziemy dobrą drogą. Mieliśmy po 20 lat, jeździliśmy i
wygrywaliśmy festiwale.

Stańko, to nie jedyna legenda jazzu rekomendująca jakość tej częstochowskiej formacji. Z muzykami Tie Breaku współpracował też m.in. Stanisław Soyka oraz barwna postać polskiego offu Włodzimierz Kiniorski. Muzycy Tie Break współtworzyli później tak genialne i niecodzienne muzyczne zjawiska, jak
Free Cooperation będący manifestacją nowej fali polskiego jazzu lat 80., czy Young Power, który wstrząsnął ówczesnym polskim mainstreamem i zaistniał na europejskich festiwalach.

Jak to wszystko się zaczęło? Pierwszy skład zespołu ukształtował się w 1979 roku. Grupę budował perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) oraz gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański. Do nich dołączył Krzysztof Majchrzak grający na gitarze basowej i wreszcie Antoni „Ziut” Gralak. Pierwszy duży koncert
zagrali w częstochowskim kinie Relax – był to element przeglądu filmów inspirowanych twórczością Marka Hłaski. W 1983 roku za Krzysztofa Majchrzaka dołączył do zespołu zdolny kontrabasista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach, Marcin Pospieszalski. Kilka lat później dołączył do niego brat Mateusz. Pierwszy skład Tie Breaku wystąpił w 1980 roku na Jazz Juniors i wygrał festiwal. W tym samym roku został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Krytyka zaczęła pisać o objawieniu. Opór „oficjalnego” środowiska jazzowego i instytucji typu Pagart skutecznie ograniczały jednak możliwości rozwoju. Zespół nie mógł nagrać płyty a zaproszenia na zagraniczne festiwale, kierowane do Tie Break, w „cudowny” sposób nie dochodziły do adresatów. Pierwszy album w 1989 roku wydały Polskie Nagrania. Obecnie muzycy, zajęci własnymi projektami artystycznymi, zbierają się bardzo rzadko. Dlatego koncert w Szczecinie będzie
niepowtarzalną okazją do obejrzenia na żywo legendy jazzu.

Na koncercie inaugurującym 5. edycję festiwalu Boogie Brain w Hali Opery na Zamku 19 października 2012, zespół Tie Break zagra w składzie:
Antoni „Ziut” Gralak – trąbka
Janusz „Yanina” Iwański – gitara
Marcin Pospieszalski – gitara basowa
Mateusz Pospieszalski – saksofon


Update 25.07.2012
Kolejny wykonawca na koncercie inagurującym 5 . edycję festiwalu Boogie Brain

Paul Randolph

Ten pochodzący z Detroit wokalista i basista jest żyjącą legendą nowoczesnej soul music. Urodzony w muzycznej rodzinie był skazany na sukces. Talent i wybuchowy styl ostrzył u boku takich artystów, jak Roy Ayers, Raphael Saddiq, Questlove, Amp Fiddler, Recloose, Kenny Dixon Jr. oraz Carl Craig. Obecnie jest „etatowym” wokalistą Jazzanova live-band.
Jak się odnalazł w Berlinie? – Świetnie, bardzo się zaprzyjaźniliśmy, spędza z nami mnóstwo czasu – mówił w wywiadzie Axel Reinemer z Jazzanovy. – Potrafi zaśpiewać piosenki, które na naszych albumach śpiewali inni wokaliści, jak „Little Bird” albo „I Can See”. Jest twarzą naszych koncertów. Nagraliśmy z nim też nową piosenkę „I Human”.


23.07.2012
Koncert inauguracyjny 5. edycji festiwalu Boogie Brain

Tym razem mamy przyjemność zaprezentować wykonawców, którzy wystąpią na koncercie inauguracyjnym 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Boogie Brain w dniu 19 października w Hali Opery na Zamku. Jazzanowa live-band! Pełen skład i, uwaga… Jazzanova wystąpi z… c.d.n 😉

Jazzanova to projekt berlińskich muzyków, od ponad piętnastu lat zajętych produkcją, komponowaniem, aranżowaniem, remiksowaniem i kreowaniem całej muzycznej galaktyki – w klubach, na powietrzu, w studio, na scenie i poprzez uznaną już w świecie wytwórnię Sonar Kollektiv. Są uwielbiani przez wszystkich, pod każdą szerokością geograficzną. Eksperymentowali z wieloma
muzycznymi gatunkami – nu jazzem, broken beatem, modern folkiem i soulem. Remiksowali Masters At Work, Fat Freddy’s Drop, 4hero i Ursulę Rucker. Talent tych kilku facetów z Berlina oraz ich szerokie, muzyczne horyzonty pozwoliły też na współpracę z Lenny Kravitzem, Commonem, Azymuth, czy Calexico. Obecnie ten kolektyw didżejsko-producencki to prawdziwa instytucja z ogromnym muzycznym dorobkiem i wieloletnim doświadczeniem na scenie.

Świat usłyszał Jazzanovę w roku 1997, kiedy w stacji BBC 1 Gilles Peterson zagrał jeden z pierwszych utworów niemieckiego kolektywu „Fedime’s flight”. Potem Jazzanova rozpoczęła pracę nad remiksami zebranymi na płycie „The Remixes 1997-2000”, które zdefiniowały ich brzmienie i podejście do muzyki. Stanowiły wypadkową nowoczesnej, tanecznej estetyki wraz z czerpaną
garściami muzyczną tradycją lat ‘70 (disco i funk), czy ‘60 (jazz). W efekcie fascynacji muzyków Jazzanovy, renesans popularności przeżył polski jazz, a to dzięki wydawanej przez wytwórnię Jazzanova Compost Records serii „Polish Jazz” i „Vocal Jazz from Poland 1965-1975”, która zdobyła sobie wielką popularność.

Dopiero w ostatnich latach, na ich płytach programowane rytmy ustąpiły pola aranżacjom żywych instrumentów i studyjną współpracą z wokalistami i muzykami. Tak było na soundtracku „Belle Et Fou” oraz albumie “Of All The Things” (Universal, 2008) zwieńczonym serią koncertów. To wówczas powstał dziewięcioosobowy Jazzanova live-band, który teraz zobaczymy w Hali Opery na Zamku. To zupełnie nowa odsłona formacji, obejmująca całą karierę Jazzanovy: grają swoje najlepsze dokonania w odświeżonych wersjach. Począwszy od „Fedime’s flight”, poprzez legendarne remiksy, po najnowsze produkcje, jak „I Human”.

Cały, dziewięcioosobowy zespół zarejestrował materiał studyjny pod tytułem „Funkhouse Studio Sessions”, który podsumowuje kilkuletnią współpracę w ramach projektu. Materiał na rynku ukazał się wiosną i doskonale oddaje energię, jaką na scenie wytwarza Jazzanova live-band.


Sprawdź inne wydarzenia @ Szczecin

Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny Szczecin

Sonda Records Night

Sb, 25 stycznia 2020
godz: 23:00

Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny Szczecin

Selectors Night #8

Sb, 01 lutego 2020
godz: 23:00

Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny Szczecin

Maria Peszek // Szczecin

Nd, 02 lutego 2020
godz: 19:00

Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny Szczecin

Residents Night

Sb, 15 lutego 2020
godz: 23:00

Festiwal Boogie Brain 2012 – Koncert Inauguracyjny Szczecin

Cohen i Kobiety \ Szczecin

Pt, 27 marca 2020
godz: 19:00