Narracje #11 / 15-16 listopada 2019 / Gdańsk-Siedlce

Festiwale
Narracje #11 / 15-16 listopada 2019 / Gdańsk-Siedlce

Piątek, 15 listopada 2019
godz: 17:00

Gdańsk Siedlce

, Gdańsk

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Pod hasłem „Działania terenowe” 15 i 16 listopada w gdańskiej dzielnicy Siedlce odbędzie się 11. edycja festiwalu NARRACJE. Kuratorami tegorocznej odsłony wydarzenia są Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian. Na NARRACJE zapraszają Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska. Więcej szczegółów i pełen program już wkrótce.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej, projekcje wideo, akcje performatywne oraz projekty typu site-specific. Część prac artyści stworzyli we współpracy z mieszkańcami dzielnicy.

❋ Artyści zaproszeni do udziału w tegorocznych NARRACJACH:

Mikolaj Biberstein-Starowieyski, Tymek Bryndal, Monika Drożyńska, Józek Gałązka, Maya Gordon, Kasia Górna, Marta Handschke, Alicja Karska, Malwina Konopacka, Mateusz Kowalczyk, Angelika Markul, Michal Mioduszewski, Olga Mokrzycka-Grospierre, Patrycja Orzechowska, Joanna Pawlik, Przemek Pyszczek, Aga Schroeder, Ola Ola Went, Marta Wódz, Piotr Wysocki.

//

  1. edycja festiwalu Narracje odbędzie się na gdańskich Siedlcach, dzielnicy położonej w Dolinie Siedleckiej. Ze względu na korzystne położenie, obszar ten zasiedlano już w średniowieczu, a przez stulecia tutejsze osady stanowiły przedmieścia historycznego Gdańska.

Dolinę przecinał niegdyś Potok Siedlecki, który obecnie ukryty jest w podziemnym kanale i niewidoczny dla mieszkańców. Przypuszcza się, że pierwszą nazwą potoku była Gdania, od której w X wieku miała powstać nazwa miasta Gdańsk. W XIX wieku obszar Siedlec został włączony w granice miasta i zielone suburbium stopniowo zaczęło zamieniać się w dzielnicę robotniczą. Wiek XX przyspieszył proces przemian, których efekty możemy obserwować obecnie. Pod względem zabudowy Siedlce to jedna z bardziej urozmaiconych dzielnic Gdańska – odnajdziemy tu czynszowe kamienice i robotnicze domy z XIX i początku XX wieku, neogotyckie, strzeliste gmachy, modernistyczną zabudowę mieszkalną, socrealistyczne osiedle mieszkaniowe, bloki z wielkiej płyty, ślady postmodernizmu oraz współczesne osiedla deweloperskie.

Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy sztuki współczesnej, prowadzą Biuro Wystaw i Dom Kereta w ramach Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

//

❋ Organizator NARRACJI #11: Instytut Kultury Miejskiej

❋ Współorganizator NARRACJI #11: Gdańska Galeria Miejska

//

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturySprawdź inne wydarzenia @ Gdańsk