Benga & MC Youngman

Clubbing

Niedziela, 15 kwietnia 2012
godz: 20:00

Klub Muzyczny Parlament

ul. Świętego Ducha 2 , Gdańsk

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Agencja koncertowa Go Ahead wraz z PW Events oraz What Events mają zaszczyt zaprosić na trzy występy w Polsce DJ’a BENGI, jednego z najbardziej znanych na świecie producentów dubstep’u.

Artysta uznawany jest za osobę, która ma kluczowe znaczenie dla narodzin i rozwoju tego rodzaju gatunku muzycznego. Mimo młodego wieku nazywany jest już ikoną dubstep’u, mistrzem tego nurtu, łączącego głębokie, jamajskie basy i techniczne rytmy. Jego dyskografie obejmują dziesiątki singli, remiksów i EP-ek, a autorskie albumy, jak rzadko które z elektronicznej półki, zbierają niezwykle pozytywne recenzje.

U boku Bengi zobaczyć będziemy mogli świeżą krew na scenie rave MC YOUNGMANA’a. Muzyk pracował z najlepszymi m.in. Hype, Bryan G, Brockie, Nicky Blackmarket, ShyFX, Clipz, TC. Grywał na największych i najważniejszych festiwalach w Europie m.in.: Sziget Festiwal w Budapeszcie czy belgijskim Tommorowland.

Benga – właściwie Beni Uthman – współtwórca pierwszych produkcji kojarzonych z dubstepem szybko osiągnął status legendy. Urodzony w 1987 roku w Bristolu, przeprowadził się wraz z rodzicami do Wschodniego Londynu, a następnie do dzielnicy Croydon. Tam eksperymentował, szukając pirackich stacji radiowych. Jego pierwsze utwory powstawały na konsoli Sony PlayStation, a następnie, po zakupieniu przez jego rodziców komputera, zaczął tworzyć w FL Studio. Zainspirowany producenckimi dokonaniami Wookiego, sam zaczął tworzyć muzykę z pogranicza grime i UK garage i w wyniku tego stworzył dubstep.

Odwiedzając często sklep Big Apple Records w Croydon poznał innego producenta – Skrema, którego wprowadził w świat muzyki dubstepowej. Kiedy sklep ten zamienił się w wytwórnię płytową, Benga nagrał tam swój debiut – Skank (12″), pod koniec 2002 roku. Po nagraniu wraz ze Skreamem The Judgement, w tej wytwórni na początku 2003 roku, postanowił założyć własną – Benga Beats. Już w 2004 roku wydał tam dwunastocalówkę, zawierającą 3 utwory – Benga Beats, Vol. 1. Później stworzył dwunastolówkę dla wytwórni Planet Mu, a następnie wydał, nakładem własnej wytwórni, składankę Newstep w 2006 roku. Wysławiany przez ludzi takich jak Mary Anne Hobbs czy François K, których praca jako DJ czy prezenter radiowy, nieodłącznie wiązała się z dubstepem, zaprosił do Benga Beats innego producenta – Buriala.

W 2007 roku przeniósł się do wytwórnii Tempa. Tam wydał dwa single: Crunked Up i Night (ten ostatni przy gościnnym udziale Coki). Obydwa single znalazły się na jego pierwszej, debiutanckiej płycie – Diary of an Afro Warrior, wydanej w 2008 roku. Superlatywy, jakich nie szczędzą artyście The Guardian czy Wire potwierdzają tylko tezę, iż pionier gatunku posiadł zdolność tworzenia brzmień czysto instrumentalnych, opartych na wibrującym basie, syntetycznych, a brzmiących naturalnie.

organizacja: Go Ahead, PW Events
współorganizacja: What EventsSprawdź inne wydarzenia @ Gdańsk

Benga & MC Youngman Gdańsk

KARAŚ/ROGUCKI – Gdańsk

Pt, 03 kwietnia 2020
godz: 19:00

Benga & MC Youngman Gdańsk

Block Party x Łomża | Gdańsk

Śr, 10 czerwca 2020
godz: 17:00