Gooral - Gooral - Ethno Elektro

11 Maj 2011 12:57

artysta: Gooral
wytwórnia: SP Records
gatunek: Drum n Bass, Dubstep, Electro
kraj: Polska
ocena: 4/5
data wydania: 26 kwie 2011

Autor: Mondal

Ocena muno: 4/5

Utwory

1. Nadzieje sieje (łąka)
2. Karczmareczka
3. Plan
4. Who is your god?
5. W moim ogródecku
6. Zboojnicki
7. Music for a while
8. Traveler
9. Krywaniu
10. Dopad (wysoko górka)
11. Ja siedze robie muze
12. Piyrso godzina
13. Gronicek
14. Nadzieje sieje

Polacy przejawiają raczej wstydliwy stosunek do własnej muzyki etnicznej. Choć jest ona dla nas ważnym elementem dziedzictwa narodowego, traktujemy ją często jako przaśny i niewygodny relikt przeszłości. Swym debiutanckim krążkiem Gooral zrywa z tym stereotypem. Producent z Bielsko-Białej, znany już z kolektywu Psio Crew, zaprezentował w „Ethno Elektro” unikatowy mariaż muzyki góralskiej ze współczesną elektroniką. Prężna trasa koncertowa rozprzestrzeniła hype wokół muzyki Goorala z Beskidów na cały kraj.

Trudno ustalić konkretny rewir muzyczny, w którym Mateusz Górny porusza się najchętniej. Ten etniczny album otwiera instrumentalny utwór „Nadzieje sieje (łąka)”, w którym aksamitny dźwięk fletu uzupełnia kaskadę bitów. Potem Gooral gna już coraz szybciej. Selekcję rozkręca skoczna „Karczmareczka” – sprawdzona na melanżach w całej Polsce. 8-bitowy „Plan” zachęca rześkim rytmem z akcentem skrzypiec w rękach Tomasza „Jabusko” Łapki.

Utwór „Krywaniu” jest ciekawą interpretację tradycyjnej pieśni góralskiej. Jej tekst pochodzi z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Rzewny, ale i mocny wokal Staszka Karpiela-Bułecki przywołuje aurę górskiej hali. Świeży efekt całego albumu daje właśnie zdobienie muzyki tanecznej śpiewem góralskim. Okazuje się, że góral może być pełnoprawnym MC, który z powodzeniem zagrzeje publikę z klubowej sceny.

Na „Ethno Elektro” składają się również trzy tytuły anglojęzyczne. W piosence „Who is your god?” nie zachwyca dość miałki głos wokalistki. O wiele lepiej odbiera się nastrojową piosenkę „Traveler”, w której dzwonki i wolny rytm kreują atmosferę dalekiej wyprawy. Zaletą albumu Górnego jest szerokie spektrum wokalne, czego przykładem są chór mieszany w utworze „W moim ogródeczku” i falset Jana Mędrali w podniosłej kompozycji „Music for a while”.

Gooral przyznaje, że pomysły czerpie również z (wszechobecnego teraz) dubstepu. Paralele te są jednak odległe. Najlepszym nośnikiem lansowanej przez Górnego idei ethno elektro jest „Wysoko górka”, przepełniona cyfrowym chaosem niczym kawałki Boys Noize. Wspólnym mianownikiem dla większości utworów jest raczej klasyczny drum & bass. Piosenki będące ukłonem w stronę tego gatunku wydają się właśnie najciekawsze i to tym tropem artysta powinien dalej podążać.

Gooral - Plan by mathew19915
Gooral - Karczmareczka by Skil'


Komentarze

worm18 worm18 #1 Śr 10 sier 2011 16:44:14

myślę, że na pewno warto mieć w swojej kolekcji taką płytę. Nawet jeśli miałaby raz na jakiś czas podgrzać imprezowo 40-procentową atmosferę :)

ktotocoto ktotocoto #2 Nd 21 sier 2011 15:03:09

śmieszny ten artukuł ;)

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Najnowsze recenzje

Najwyżej oceniane

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.