Muzyka
 

ZAiKS bierze na celownik YouTube, Facebook i SoundCloud

news
26 Czerw 2017 11:30

Tagi: zaiks

 
ZAiKS bierze na celownik YouTube, Facebook i SoundCloud

Według stowarzyszenia, rynek muzyki online dzieli się na dwie grupy, a jedna z nich niesłusznie nie jest zobowiązana do opłacania tantiem.

W ubiegłym tygodniu ZAiKS zorganizował konferencję prasową, na której stowarzyszenie pochwaliło się wynikiem wpływów z tantiem za rok 2016. "W roku ubiegłym padł rekord co do kwoty jaką ZAiKS przekazał twórcom. Wpływy z inkasa ogółem wyniosły 346 216 569 zł" - mówił Piotr Wąsaty, dyrektor finansowy ZAiKS.


Ta kwota jednak mogłaby być o wiele większa. ZAiKS podczas konferencji podzielił rynek muzyki online na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy najpopularniejsze serwisy, takie jak YouTube, Facebook i SoundCloud, "które nie są zobowiązane do wypłat twórcom wynagrodzeń, ponieważ, jak przekonują, pełnią jedynie rolę technicznych pośredników", a druga to, m.in. Spotify, Deezer, Netflix, która jest zobligowana do opłat. To sytuacja, według której "rywalizując bezpośrednio z pozostałymi dostawcami, mają do czynienia z nieuczciwymi i nieefektywnymi warunkami panującymi na rynku"

ZAiKS chce zmiany przepisów obowiązujących w Uni Europejskiej, by serwisy jak YouTube, Facebook czy SoundCloud ponosiły odpowiedzialność za wszystkie utwory umieszczane na ich platformach. Ma to na celu zwiększenie wpływów dla artystów i zrównoważenie rynku muzyki online. Według ZAiKS-u, każdy ma na tym skorzystać.

Zobacz również

Skojarzenia

pomoc
zamknij

Podziel się muzyką! Jaki utwór lub set kojarzy Ci się z tym newsem?
Stwórz z nami muzyczną playlistę i słuchaj propozycji innych czytelników!
Dowiedz się więcej | FAQ

Wklej i słuchaj!
Wklej linka z SoundCloud, YouTube lub Muno.pl.

Ostatnie newsy

pokaż więcej

Hot newsy

z ostatnich 30 dni

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.