Rezonal - nowa winylowa wytwórnia na polskiej scenie techno

news
10 Sier 2017 10:09

Tagi: rezonal

 
Rezonal - nowa winylowa wytwórnia na polskiej scenie techno

"Pomysł umieszczania remiksów znanych producentów w celu podniesienia atrakcyjności wydawnictw zupełnie do nas nie przemawia" - rozmawiamy z założycielami projektu Rezonal. Pierwsza 12" już w drodze.

Rezonal to wytwórnia wywodząca się z Poznania, mająca w perspektywie winylowe wydawnictwa pełne muzyki elektronicznej inspirowanej techno, ambientem i eksperymentalnymi brzmieniami. Minimalistyczna forma, i brak "znanych" nazwisk na płytach ma na celu skupienie uwagi lokalnych artystach i ich muzyce.

Już wkrótce do sklepów trafi pierwsza płyta - "Krypt - Unknown Frequency EP", której w całości możecie już posłuchać na YouTube'owym kanale HATE. Tymczasem rozmawiamy z przedstawicielami projektu...

REZONAL - WYWIAD


Kim jesteście? Jacy ludzi i idee stoją za Rezonal?

Rezonal został założony przez Krypta i Leonidasa, dwie osoby wywodzące się z poznańskiej sceny muzyki elektronicznej. Jedna to producent, aktywny od 2008 roku, a druga to słuchacz, zajawkowicz i uczestnik imprez. Z tego ciekawego połączenia zrodziła się idea utworzenia wytwórni i wydawania winyli. Założenie było proste, tzn. muzyka robiona przez pasjonatów i przeznaczona dla pasjonatów. Liczyła się dla nas innowacyjność brzmień i najwyższa jakość muzyki. Chcieliśmy wydawać coś świeżego i znakomicie brzmiącego – w tej kwestii nie mogło być żadnych kompromisów. Poza tym irytował fakt dużej jednorodności wydawnictw na europejskiej scenie techno, wobec braku możliwości wydania dźwięków nieznanych i odbiegających od przyjętych standardów.


Jakich artystów będzie promować wytwórnia?

Krypt, Eastern Renaissance i PLEBS. Wszyscy się znamy, szanujemy i lubimy swoją muzykę. Każdy z tych projektów opiera się na dużym stażu i doświadczeniu. Tworząc fundament wytwórni nie musieliśmy szukać daleko. Postawiliśmy na Polaków, ludzi z naszego podwórka, którzy znają się na tym co robią. Przygotowaliśmy już 3 wydawnictwa, które ukażą się właśnie w tej kolejności. Obecnie nie planujemy wydawać w Rezonal innych producentów, ale nie zamierzamy się ograniczać, kiedy obecne plany zostaną już zrealizowane.


Co będzie wyróżniać tę wytwórnię na tle innych?

Przede wszystkim, jest to wytwórnia wydająca muzykę autorską. Uciekamy od aspektów komercyjnych. Nie wspieramy się zapraszając do współpracy znane osoby, które mają tysiące fanów i wydawane są przez szereg różnych oficyn. Rezonal to twór autentyczny - wizja wytwórni wyklucza promocję opartą na cudzym dorobku artystycznym.

Każdy artysta, wydawany przez Rezonal, jest w całości odpowiedzialny za ostateczny efekt – czy ktoś kupi jego płytę, czy nie. Pomysł umieszczania remiksów znanych producentów w celu podniesienia atrakcyjności wydawnictw zupełnie do nas nie przemawia. Wszyscy z nas mają lata doświadczenia w produkcji muzyki, mnóstwo własnego materiału i chcemy zostać ocenieni tylko i wyłącznie przez pryzmat własnej twórczości.

Poza tym, nie produkujemy płyt w zgodzie z kryteriami „dj friendly” czy „bestseller”. Eksperymentujemy z treścią i formą wydawnictw. Chcemy sprawdzić, czy słuchacze są gotowi zaufać brzmieniu, a nie nazwiskom.


Czy przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na winyle trudno było zrealizować 12"?

Szczerze mówiąc, nie oceniliśmy przedsięwzięcia w kategorii zyski/koszty, dlatego nie wiemy, co się wydarzy. Postanowiliśmy zaryzykować i poświęcić oszczędności na to, co kochamy. Nawet jeżeli z komercyjnego punktu widzenia przedsięwzięcie okaże się totalną klęską, będziemy dumni z podjętej inicjatywy.

Sam proces wydawniczy okazał się bardzo czasochłonny. Wydanie pierwszej płyty zajęło pół roku. Nie udało uniknąć się opóźnień, stresu i ogromnej ilości czasu, żeby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Wybór dobrej tłoczni oraz renomowanego studia masteringowego poza Polską zwiększył koszty i również wydłużył całe przedsięwzięcie. Ostatecznie jednak, niczego nie żałujemy. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. Pierwsza płyta jest wspaniale wykonana i brzmi znakomicie. Odbiło się to niestety na cenie wydawnictwa (ok 10funtów, 12EUR za sztukę). Premiera nastąpi 8 września w dużych europejskich sklepach, ale już teraz dostępna jest opcja pre-order. Płyta o numerze katalogowym RZL001 ma format 12 cali, została przygotowana przez Krypta i nosi tytuł Unknown Frequency EP.


Czy planujecie jakieś działania nie związane z wydawaniem muzyki? Imprezy, podcasty itp?

Tak. Niezależna wytwórnia to fundament Rezonal, ale chcemy zrobić coś więcej. Na pewno kilka imprez. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na release party pierwszej epki RZL001. Impreza odbędzie się 15 września w poznańskim Projekt LAB. Naszymi gośćmi jest duet Kas:st, który przedstawi swój live act.

Poza tym mamy sporo innych pomysłów (muzycznych i nie muzycznych), ale jesteśmy dopiero na etapie ich konceptualizacji. Można nas śledzić na facebook.com/rezonalsound – o wszystkim będziemy informować na bieżąco.

PRESALE

Rozmawiał: Mariusz "Zariush" Zych

Ostatnie newsy

pokaż więcej

Hot newsy

z ostatnich 30 dni

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.