Muzyka
 

Wystawa o techno w warszawskim muzeum

news
07 Lip 2017 12:30

 

 
Wystawa o techno w warszawskim muzeum

Już od 22 lipca będziecie mogli zobaczyć w stolicy wystawę pt. "140 uderzeń na minutę", ukazującą związki pomiędzy kulturą rave a sztuką współczesną w Polsce w latach 90.

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozwija wystawę, którą zaprezentowało na ubiegłorocznym Open'er Festival w Gdyni. Tytuł „140 uderzeń na minutę” nawiązuje do tempa, w którym operował m.in. Jacek Sienkiewicz, jeden z bohaterów prezentacji.


Projekt stara się uchwycić i przedstawić ducha rave'ów lat 90., okresu, który był  "wyrazem często naiwnego, ale i autentycznego optymizmu okresu transformacji. Z drugiej strony manifestowały się w nich lęki czasów cywilizacyjnego i technologicznego przyspieszenia."

W ramach wystawy „140 uderzeń na minutę” szczególnie ważna jest rola, jaką pełnił rave w odniesieniu do tendencji pop w sztuce polskiej lat 90. W przeciwieństwie do tak zwanej sztuki krytycznej, artyści tych nurtów szukali bardziej inkluzywnych i nieelitarnych form budowania wspólnoty poprzez sztukę - podkreślają organizatorzy.


Widok wystawy „140 uderzeń na minutę”, fot. Bartosz Stawiarski

Wystawa to m.in. szereg instalacji i dokumentacji akcji trójmiejskiej grupy CUKT, cykl lightboxów Marty Deskur zatytułowany Rodzina czy rzeźby Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej.

"140 uderzeń na minutę" będzie można zobaczyć 22.07 do 27.08 w nowo otwartym pawilonie "Muzeum nad Wisłą". Wystawa powstała we współpracy z Alter Art, organizatorem Open’er Festival w Gdyni.

Zdjęcie główne: Marcello Zamenhoff, „Usta”, 1992

Skojarzenia

pomoc
zamknij

Podziel się muzyką! Jaki utwór lub set kojarzy Ci się z tym newsem?
Stwórz z nami muzyczną playlistę i słuchaj propozycji innych czytelników!
Dowiedz się więcej | FAQ

Wklej i słuchaj!
Wklej linka z SoundCloud, YouTube lub Muno.pl.

Ostatnie newsy

pokaż więcej

Hot newsy

z ostatnich 30 dni

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.