Unsound 2018

Unsound 2018

Kraków

Grają: Alva Noto, Amnesia Scanner presents AS Oracle, Async Figure (MM & Suda), Ben UFO, Blawan, Deena Abdelwahed, DJ Bus Replacement Service, DJ Storm, Eris Drew, HDMIRROR, Iglooghost, Irreversible Entanglements, JASSS, Jlin & Company Wayne McGregor present Autobiography Edits, Kampire, Lea Bertucci, Linn da Quebrada, Lucrecia Dalt, Marie Davidson, Oklou, Olof Dreijer, Rabit, House of Kenzo & Sam Rolfes present Magna Surgat, Resina, Rozzma, Shyboi, Skee Mask b2b Zenker Brothers, Superficie, TCF, Terry Riley & Gyan Riley, The Mover, Tim Hecker, WIDT × Christoph de Babalon present TEYAS

start: 2018-10-07 12:00
miejsce: Kraków Kraków Polska
Motywem przewodnim tegorocznego Unsoundu w Krakowie jest PRESENCE, czyli OBECNOŚĆ. Festiwal potrwa od 7 do 14 października.

W 2013 roku zabroniliśmy fotografowania i korzystania z telefonów podczas koncertów. Dwa lata później festiwal odbył się pod hasłem Surprise, a tytułową niespodzianką był sam line-up (połowa programu nie została przez nas oficjalnie ogłoszona). Chcieliśmy zwrócić uwagę na sam sposób, w jaki słuchamy muzyki. Skupić się na tu i teraz.

W 2018 roku wracamy do tego tematu, by lepiej mu się przyjrzeć. Minęło niby tylko pięć lat, ale zakaz fotografowania wydaje się dzisiaj dość osobliwy. Bo sprawą wartą namysłu nie jest to, że kompulsywnie korzystamy ze smartfonów, ale fakt, że technologia coraz mocniej kształtuje otaczającą nas rzeczywistość.

PRESENCE nie jest próbą powrotu do egzystencji sprzed pojawienia się mediów społecznościowych. To niemożliwe. Przy pomocy naszego hasła pytamy raczej o to, co możemy w tej sytuacji zrobić. Kontynuując myśl z ostatnich edycji festiwalu chcemy rozmawiać o obecności w świecie nasyconym przez media, w którym rzeczywistość może być wirtualna albo rozszerzona, a inteligencja bywa sztuczna.

Jak żyć pośród zdjęć na insta, memów, botów, robotów, fake newsów, teorii spiskowych i kryptowalut? Jak radzić sobie z gromadzeniem danych, z niesprawiedliwymi społecznie algorytmami, z powszechnym lękiem i psychofarmakologią? Jak to się dzieje, że za pomocą mediów tworzą się i rozpadają wspólnoty? Jak zmienić nasze życie, kiedy mamy wrażenie, że sterują nim narzędzia stworzone przez nas samych? Jak się od tego wszystkiego uwolnić? Uciec do natury, której przestaliśmy być częścią?

Te pytania będziemy zadawać w ramach programu dziennego, w trakcie pokazów filmowych i koncertów. Ponieważ komunikujemy się i formułujemy myśli w coraz mniej linearny sposób, zmieniły się również sposoby tworzenia i słuchania muzyki – stały się bardziej wyrywkowe. Chcemy się z tymi zmianami skonfrontować, dlatego wśród zaproszony artystów znajdą się ci, którzy idą pod prąd, zmuszając słuchacza do skupienia, zdystansowania się i zwolnienia tempa. PRESENCE to również nowe, specjalnie zamówione projekty, które odniosą się m.in. do takich zagadnień, jak: najnowsze technologie, bunt, świadomość i jej relacja z symulakrami oraz futurystyczne rozumienie natury.

A na koniec drobne ogłoszenie: zapraszamy do współpracy muzyków, artystów wizualnych oraz dźwiękowych, pisarzy oraz wykładowców. Jeśli chcecie wziąć udział w tegorocznej edycji festiwalu napiszcie, w jaki sposób zajmujecie się (lub chcielibyście się zająć) naszym motywem przewodnim PRESENCE. Czekamy na stronę A4 z opisem istniejącego (lub nowego) projektu. Pomysły prosimy przesyłać na adres [email protected] do 15 czerwca 2018 roku.


Komentarze

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Skojarzenia

pomoc
zamknij

Bądź częścią imprezy i podziel się muzyką!
Co chciałbyś usłyszeć na tej imprezie?
Dowiedz się więcej | FAQ

Wklej i słuchaj!
Wklej linka z SoundCloud, YouTube lub Muno.pl.

Polecamy: Kraków

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.