Pole

Pole
Dub Electronic Experimental
Kraj:
Niemcy
Miasto:
Berlin
Wytwórnie:

Stefan Betke kryjący się pod pseudonimem POLE jest jedną z najważniejszych postaci niemieckiej sceny elektronicznej ostatnich lat. Ten producent, eksperymentator, muzyk i wydawca w jednej osobie pochodzi z Duesseldorfu, choć tak naprawdę zadomowił się w stolicy poszukującej sceny lat dziewięćdziesiątych – Berlinie. Właśnie tutaj Betke zaangażował się w jeden z najważnieszych poszukujących projektów minionej dekady, nawiązując współpracę z grupą artystów skupionych wokół wytwórni Chain Reaction, pod szyldem której ujrzały światło dzienne prawdziwe arcydzieła współczesnej ambitnej elektroniki.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Betke był współautorem płyt takich wykonawców jak Monolake czy Porter Ricks. Właśnie podczas prac producenckich muzyk natknął się na popsuty filtr Waldorf 4-Pole, który w wyniku uszkodzeń wydawał na świat intrygujące, nieprzewidywalne dźwięki. Zafascynowany odkryciem Betke postanowił wykorzystać filtr do własnych muzycznych eksperymentów. W ten sposób zrodził się projekt POLE, będący dziś bazą dla tak mocno eksploatowanej ostatnio muzyki „click”. 

Pierwszą płytę jako POLE Stefan Betke wydał w roku 1998. Jej zawartość to minimalistyczna, mocno zaszumiona elektronika, ozdobiona trzaskami i przypadkowymi kliknięciami. Głębokie, inspirowane dubem linie basu i brzmienie „kreatywnie uszkodzonego” filtra nadały płycie wyjątkowości, dzięki której Betke niemal z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej charakterystycznych twórców nowej elektroniki.

 

Kolejne wydawnictwa klimatem nawiązywały do „jedynki”, zawierając raz mniej, innym razem więcej odniesień zarówno do klasycznego dubu i reggae z jednej strony jak i do techno i hip-hopu z drugiej. . Wyjątkowe brzmienie – ciepłe, elastyczne i jak najbardziej groovy, przewijało się przez trzy pierwsze albumy Stefana.Z czasem jednak jego produkcje ewoluowały pozostawiając rozpoznawalny styl gdzieś w tyle. Do pracy nad kolejnym albumem Stefan zaprosił wokalistę – Fat Johna z Ohio. Wspólpracował również w zespole z instrumentalistami – perkusistą Hanno Leichman‘em aka Static oraz basistą Zeitblom’em. Ostatni album zatutowany Steingarten jest już zupełną ucieczką ze ślepej uliczki pod szyldem ‚beat and click‘.

W 1999 roku Betke założył wytwórnię ~scape skupiającą takich wykonawców jak Jan Jelinek, Kit Clayton, Deadbeat czy Burnt Friedman. Pod szyldem ~scape cyklicznie ukazuje się kompilacja „Staedtizism”, której kolejne części były i są interesującym przeglądem tego, co we współczesnej elektronice intrygujące i odkrywcze. Obecnie działalność artysty nie sprowadza się wyłącznie do prac nad autorskimi produkcjami – Betke jest wciąż aktywnym producentem, remixerem (jest autorem kilkunastu remixów m.in. dla Depeche Mode, Egoexpress, Laub, Fauna Flash), grywa również jako DJ o czym mogliśmy się przekonać podczas jego występu w Krakowie na festiwalu Unsound w 2005 r.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →